+989124942856
تهران

آموزش تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم)

آموزش تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم)

اموزش تزریق سم بوتولینوم(Botulinum toxin) : بوتاکس یکی از روش های جوان سازی و زیبایی پوست سات که مورد استقبال افراد زیادی از زنان و مردان قرار گرفته است. بوتاکس نوعی ماده سمی است که برای جوان سازی و رفع چین و چروک و خطوط اخم، خطوط خنده و خطوط پنجه کلاغی دور چشم کاربرد دارد. با افزایش سن میزان کلاژن بدن کاهش و پوست دچار چین و چروک و خطوط می شود. به وسیله بوتاکس چین و چروک از بین می رود و در پوست زیبایی طبیعی ایجاد می شود. انجام بوتاکس باید توسط پزشک متخصص و مجرب پوست، مو و زیبایی انجام تا نتیجه مطلوب به دست آید.

تاریخچه بوتاکس ، سم بوتولینوم(Botulinum toxin):

در سال 1970 میلادی دکتر آلن بی اسکات چشم پزشک از سم بوتاکس ، بوتولینوم(Botulinum toxin) برای درمان بیمارانی که لوچی چشم دارند، مورد استفاده قرار گرفت.دکتر اسکات نام این دارو را اکولینوم نامید و در سال 1978 میلادی شرکتی با نام اکولینوم تشکیل داد. در سال 1989 میلادی این دارو برای درمان لوچی که نوعی اختلال انحراف چشم است و بیماری اسپاسم غیرطبیعی پلک مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت. دو سال بعد آلرگان اکولینوم این سم را با قیمت 9 میلیون دلار خریداری و نام دارو را به بوتاکس تغییر داد. در سال 2015 میلادی بوتاکس توسط شرکت داروسازی آلرگان تولید شد. همچنین  از بوتاکس بیشتر برای مورد درمانی مورد استفاده قرار گرفت. در طول سال ها بیشترین درآمد حاصل از بوتاکس برای استفاده در زیبایی کاربرد داشت.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی سم تولید شده به وسیله باکتری clostridium botulinum است که نام تجاری این نوع سم بوتاکس نامگذاری شد. بوتاکس را در عضلات دور چشم، خطوط پیشانی و خطوط اخم و خنده تزریق می کنند. در نتیجه تزریق بوتاکس عضلات به صورت موقت صاف می شوند. بوتاکس حاوی پروتئین خالص Botulinum toxin است.

بوتاکس یا سم بوتولینوم(Botulinum toxin) چیست؟
بوتاکس یا سم بوتولینوم(Botulinum toxin)

فواید بوتاکس در درمان بیماری های مزمن

بوتاکس برای درمان و زیبایی کاربرد فراوانی دارد. از بوتاکس قبل از اینکه در زمینه زیبایی استفاده شود، در موارد درمان بیماری ها مورد استفاده قرار گرفت. از بوتاکس برای درمان بیماری های مزمن در ماهیچه ها و عضلاتی که به صورت غیرارادی فعالیت می کرد، استفاده شد. از بوتاکس در درمان بیماری مزمن پارکینسون که نوعی حرکت غیرارادی ماهیچه ها استفاده میشد. همچنین از بوتاکس برای درمان بیماری های دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفت.

فواید بوتاکس در درمان میگرن

استفاده از بوتاکس باعث می شود عضلات آرام بگیرند. انسداد اعصاب حسی با تزریق بوتاکس باعث می شود که پیغام درد به مغز فرستاده نشود و تنش های مکرر سردرد و رفع درد کمک می کند. بنابراین یکی از فواید بوتاکس درمان سردردهای میگرنی شدید و مداوم است.

فواید بوتاکس در درمان تعریق بیش از اندازه

تعریق مکرر بیش از اندازه یکی از مهمترین چالش های افرادی است که از لحاظ اجتماعی در موقعیت های خاص قرار دارند. با تزریق بوتاکس تعریق بیش از حد درمان می شود. این درمان دائمی نیست و هر 6 ماه یکبار نیاز به تمدید بوتاکس دارد.

فواید بوتاکس در درمان بیماری دیستونی

از بوتاکس برای درمان بیماری دیستونی استفاده می شود. دیستونی بیماری عضلانی مربوط به ماهیچه ها است که ماهیچه ها دچار درد، گرفتگی و کنترل غیر ارادی است. شخص مبتلا به بیماری دیستونی توانایی انجام کار ندارد و زندگی روزمره بیمار دچار اختلال می شود. استفاده از بوتاکس برای درمان بیماری دیستونی مبنی بر فلج کردن عضلات و ماهیچه های منقبض کاربرد دارد. در صورتیکه شخص مبتلا به بیماری دیستونی است، بوتاکس تنها درمان قابل استفاده است.

درمان عرق دست با بوتاکس

تعریق بیش از حد کف دست منجر به مشکلات عاطفی، شغلی و اجتماعی می شود. تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد مورد تایید FDA است. تزریق بوتاکس به کف دست به صورت موقت غدد عرق در کف دست را غیرفعال می کند. درمان تزریق بوتاکس برای عرق دست به صورت سرپایی انجام می شود و بعد از تزریق نیاز به مراقبت نیست.  اثرات تزریق بوتاکس حداقل 6 الی 12 ماه ماندگاری دارد. ماندگاری و دوام با هر بار تزریق افزایش می یابد.

فواید بوتاکس در زیبایی

از پرکاربردترین فواید بوتاکس در زمینه زیبایی است. از بوتاکس برای زیبایی صورت شامل ابرو، چشم، پیشانی، خطوط خنده و گردن مورد استفاده قرار می گیرد. از بوتاکس بیشتر برای رفع خطوط پیشانی کاربرد دارد. همچنین برای رفع خطوط دور چشم، خطوط خنده و خطوط ریز استفاده می شود.

تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص

تزریق بوتاکس بهتر است توسط پزشک متخصص انجام شود تا استفاده از دوز مصرفی ماده بوتاکس و هم کیفیت و اصول استاندارد رعایت شود. تزریق بوتاکس در آرایشگاه ها  توسط افراد غیر متخصص باعث فلج بیش از حد عضلات محل تزریق، عفونت، خون مردگی، پارگی رگها و عوارض زیادی می شود. حتی در بعضی موارد گزارشاتی از تزریق بوتاکس و ایجاد ناراحتی های تنفسی و مرگ فرد شده است. اما در صورتی که تزریق توسط پزشک متخصص و مجرب از مواد بوتاکس مطمئن و استاندارد انجام شود، از ایمنی ترین عمل های زیبایی است.

انواع بوتاکس

یکی از نکاتی که در هنگام تزریق بوتاکس باید مورد توجه قرار گیرد، استفاده از برندهای بوتاکس مناسب است. در ایران برندهای معتبر بوتاکس شامل بوتاکس برند دیسپورت ساخت انگلستان، نورونوکس ساخت کره جنوبی و بوتاکس مسپورت ساخت ایران مورد استفاده قرار می گیرد. این 3 برند بوتاکس دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان است.

بوتاکس چگونه عمل میکند؟

زمانی که افراد اخم می کنند یا می خندند, عضلات خاصی از صورت منقبض و باعث ایجاد خطوط و چین و چروک  می شود. با تزریق بوتاکس عضلات محل تزریق به صورت موقت فلج شده و با کاهش فعالیت عضلانی خطوط پیشانی، خطوط اخم و خنده رفع می شود.

ماندگاری و دوام بوتاکس چقدر است؟

مدت زمان تزریق بوتاکس بین 10 الی 15 دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی نیست.  بوتاکس به وسیله سوزن ریز به عضله محل مورد نظر تزریق می شود. نتیجه بوتاکس بعد از 24 الی 48 ساعت روی صورت مشاهده می شود. بعد از یک هفته چهره نرم تر و بعد از یک ماه نتیجه عالی و بهینه از تزریق بوتاکس نمایش داده می شود. ماندگاری و دوام بوتاکس بین 3 تا 6 ماه روی صورت است. بعد از این مدت فعالیت عضلات، خطوط چین و چروک  بازگشت تدریجی دارد و نیاز به درمان و تزریق مجدد بوتاکس است.برای هریک از قسمتهای صورت و پیشانی تعداد واحد تزریق بوتاکس متفاوت است. تزریق بوتاکس برای خطوط پیشانی 20 واحد در کل ،خطوط اخم بین ابروها 20 واحد در کل،خطوط دور چشم 24 واحد در کل است.

  بهترین اموزشگاه تزریق ژل و بوتاکس در تهران

واحد اندازگیری بوتاکس

تزریق بوتاکس برای هر ناحیه از صورت یا بدن بر اساس وضعیت و شدت عارضه ایجاد شده در محل مورد تزریق نیاز به میزان مشخصی از ماده بوتاکس است.مقدار بوتاکس مصرفی با واحد اندازه گیری می شود. مثال برای از بین رفتن چین و چروک پیشانی نیاز به 50 واحد ماده بوتاکس است. از آنجایی که بوتاکس برندهای مختلفی دارد و تاثیر هر یک از برندها با یکدیگر متفاوت است، هر برند بوتاکس دارای واحد خاصی برای رفع چین و چروک نواحی صورت و پیشانی است. مثال برای کاهش خط اخم و تزریق بوتاکس برند دیسپورت نیاز به 50 واحد بوتاکس است. برای کاهش خط اخم از برندهای دیگر بوتاکس مقدار واحد تزریق متفاوت است.

زاویه تزریق بوتاکس

ناحیه‌های قابل درمان با تزریق بوتاکس شامل موارد ذیل است:

خط اخم: با تزریق بوتاکس خطوط اخم که با اخم کردن، چپ چپ نگاه کردن و تمرکز کردن ایجاد میشود، رفع می شود. بنابراین ماده بوتاکس برای شل کردن عضله های بین ابرو و از بین بردن خط اخم تزریق می شود.

خطوط افقی روی پیشانی: با تزریق بوتاکس می توان خطوط چین و چروک پیشانی که در اثر انقباض عضله های پیشانی در زمان بالا بردن ابرو ایجاد می شود، رفع می شود.

خط خنده: با تزریق بوتاکس خطوط خنده دور چشم رفع می شود.

پل بینی: با تزریق بوتاکس خط های روی پل بینی که به دلیل لبخند زدن و اخم کردن ایجاد می شود، از بین می رود.

دور لب: چین و چروک دور لب که به دلیل صحبت کردن، خوردن و نوشیدن به وجود می آید، با تزریق بوتاکس رفع می شود.

چشم: با تزریق بوتاکس و فلج کردن عضله های مسئول در بالا بردن ابرو چشم ها بزرگتر نشان داده می شود.

 –چانه: برای از بین بردن انقباض چانه و زاویه دار کردن فک و صورت می توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد.

گوشه دهان: با تزریق بوتاکس خط خنده و انقباض گوشه دهان رفع می شود.

لبخند: با تزریق بوتاکس لبخندهای لثه ای زیباتر و حالت ناخوشایند محو شدن لب بالا در هنگام لبخند رفع می شود.

عوارض جانبی بوتاکس(در صورتی که به غیر متخصص ها مراجعه کنید)

تزریق بوتاکس نیاز به حسی نیست. بیمار بعد از تزریق بوتاکس بلافاصله می تواند فعالیت های روزمره خود را انجام دهد. بیمار بعد از تزریق بوتاکس باید سر را در حالت بالا نگه می دارد و نباید خم شود. محل تزریق بوتاکس نباید دستکاری یا ماساژ داده شود. زیرا با این کار بوتاکس پخش و باعث آثار ناخواسته ای می شود.همچنین می توان یک ساعت بعد از تزریق آرایش ملایم انجام داد. بعد از تزریق بوتاکس احتمال دارد که محل تزریق ورم و کبودی خفیفی ایجاد شود که به راحتی با آرایش پوشانده می شود. تزریق بوتاکس عوارض جانبی بلند مدت برای بیمار ندارد. ایجاد لکه های قرمز و کوچک بعد از تزریق طبیعی و موقتی است که بعد از مدت کوتاهی رفع می شود.نتیجه تزریق بوتاکس بعد از 4 الی 10 روز قابل مشاهده است و بعد از 14 روز می توان برای بررسی نتیجه به پزشک مراجعه کرد.

بروزرسانی شده در : اکتبر 18, 2022 9:42 ب.ظ
مهسا امانی
مهسا امانی
آرایشگر

مهسا هستم ، مدرس تزریق ژل و بوتاکس و کاشت مو و بلفاروپلاستی و تمامی لاین های آرایشگری و زیبایی.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوالی ندارید؟