+989124942856
تهران
بلفاروپلاستی چیست

بلفاروپلاستی ( blepharoplasty ) یا جراحی پلک با ارتباط مستقیمی که با زیبایی پلک، ابرو و گونه دارد نقش حیاتی در جوان‌سازی صورت ایفا می‌کند. بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین برای رفع پوست اضافی و یا چربی دور چشم کاربرد دارد و می‌تواند یک عمل جراحی زیبایی و یا درمانی محسوب شود. قبل از انجام عمل جراحی پلک، پزشک یا متخصص بلفاروپلاستی پوست را به‌طور دقیق مورد معاینه قرار می‌دهد و به‌خصوص علائم خشکی چشم، موقعیت ابرو و پلک‌ها و برآمدگی گونه را مشخص می‌کند. عمل جراحی پلک با روش‌های زیادی انجام می‌شود و دو اهداف اصلی درمانی (بهبود عملکرد پلک) و یا زیبایی (رفع چین‌وچروک‌ها و بافت چربی) را دنبال می‌کند. اغلب افرادی که برای زیبایی صورتشان و کم کردن نیاز به آرایش تمایلی به تزریق ژل بوتاکس ندارند، بلفاروپلاستی را به‌عنوان یک روش جایگزین و البته ایمن مدنظر قرار می‌دهند.

 

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یک عمل جراحی است که باعث کاهش افتادگی پلک‌های تحتانی و بهبود عملکرد پلک‌های بالایی می‌شود. این روش در درجه اول یک عمل زیبایی و نیز روشی مؤثر برای بهبود بینایی در بیمارانی است که افتادگی پلک‌های بالایی آن‌ها مانع دیدشان می‌شود و توسط چشم‌پزشک یا جراح اکولوپلاستی توصیه می‌شود. برای ترمیم بهبود عملکرد پلک بالا یک جراحی متفاوت از بلفاروپلاستی به نام جراحی پتوز وجود دارد که فقط با هدف رفع افتادگی پلک انجام می‌شود و از طریق تقویت تاندون‌ها و عضلات کار می‌کند و اصولاً پیچیده‌تر از بلفاروپلاستی است و نباید با آن اشتباه گرفته شود. بنابراین بلفاروپلاستی به دو دسته کلی بلفاروپلاستی زیبایی و بلفاروپلاستی درمانی تقسیم می‌شود و هدف آن برداشتن یا تغییر مکان پوست اضافی، ماهیچه و بافت چربی اطراف پلک‌ها است. در جراحی درمانی این روش، نتایج در زمینه بهبود بینایی مدنظر است اما زیبایی و جوان‌سازی ظاهر کلی صورت را هم به همراه می‌آورد. با این اوصاف می‌توان جنبه‌های زیبایی بلفاروپلاستی را برجسته دانست و برای همین اغلب جراحی‌های آن با هدف زیبایی انجام می‌شود.

کاربردهای جراحی پلک

پوست همه افراد با افزایش سن به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و تأثیرپذیری آن از عوامل بیرونی به حداکثر می‌رسد. هر چقدر هم که مراقبت‌های بهداشتی از پوست بالا باشد، باز هم با از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست زمینه‌های ایجاد چین‌وچروک بر اثر نیروی جاذبه زمین مساعد است. در این حالت ظاهر افراد تغییر پیدا می‌کند و نارضایتی به وجود می‌آید. جمع شدن بیش‌ازحد چربی در زیر پلک‌های بالا و پایین با ضعیف شدن غشای نازکی که چربی را در جای خود نگه می‌دارد هم مشکل دیگری است که باز به دلیل افزایش سن برای پوست به وجود می‌آید و لزوم انجام آرایش و روش‌های گوناگون زیبایی را بارز می‌کند. بلفاروپلاستی یک روش جراحی به نسبت ساده است که پوست اضافی در پلک پایین که باعث ایجاد چین‌وچروک و برآمدگی می‌شود را برطرف می‌کند و در مورد پلک بالا و رفع چین اضافی‌ای هم که روی مژه‌ها آویزان می‌شود، کاربرد دارد.
بلفاروپلاستی برای رفع سیاهی زیر چشم‌ها کاربرد ندارد و با حذف چربی و چین‌وچروک مشکلات در این خصوص برطرف نمی‌شود. البته برخی از روش‌های بلفاروپلاستی که بر اساس تغییر موضع چربی یا لیفت گونه عمل می‌کنند با تغییر حالت سایه‌ها برای رفع سیاهی دور چشم تأثیرگذار هستند. همچنین این روش بر روی سایر چین‌وچروک‌های صورت تأثیری نمی‌گذارد و انتخاب آن به‌عنوان یک جراحی زیبایی باید با در نظر گرفتن شرایط کلی صورت و بررسی تأثیر نهایی نتایج آن بر روی ظاهر افراد صورت بگیرد. برای بهتر نتیجه گرفتن در زمینه زیبایی و به حداقل رساندن نیاز افراد به آرایش، بلفاروپلاستی را می‌توان همراه با سایر روش‌های جراحی صورت، مانند لایه‌برداری با لیزر یا لیفت ابرو انجام داد.

حراجی پلک یا بلفاروپلاستی
بلفاروپلاستی (BLEF-uh-roe-plas-tee) نوعی از جراحی است که پوست اضافی پلک ها را از بین می برد ، و پلک ها را جوان می کند

بلفاروپلاستی درمانی

به هر عمل جراحی بلفاروپلاستی که انجام آن از نظر پزشکی ضرورت داشته باشد، بلفاروپلاستی درمانی گفته می‌شود. در این عمل معاینات پزشکی و شرح حال کامل بیمار قبل از عمل مربوط به ناحیه اطراف چشم بیمار اهمیت زیادی دارد و تعیین کننده تناسب این روش برای درمان عارضه مورد نظر است. بهبود عملکرد پلک از نظر حرکت و زیبایی حالت پلک‌ها به‌خصوص پلک بالایی نتایج مورد انتظار بلفاروپلاستی درمانی است. بلفاروپلاستی پلک پایین می‌تواند آناتومی پوست اضافی پلک، شلی ماهیچه‌های چشم و موقعیت رباط‌های پلک را ترمیم کند. بلفاروپلاستی پلک‌های تحتانی هم برای از بین بردن چربی بیش‌ازحد زیر چشم، برجستگی شیار نازوژوگال و سایر ناهنجاری‌های ظاهری و عملکردی انجام می‌شود.
یکی از مهم‌ترین دلایل انجام عمل جراحی پلک با دلیل درمانی، درمان از دست دادن بینایی محیطی ناشی از شلی پوست پلک بالایی است که معمولاً در بیماران مختلف روی مژه‌ها می‌آید و دید افراد را مخدوش می‌کند. در این عمل قسمت‌های بیرونی و بالای میدان دید بیمار تحت تأثیر قرار می‌گیرد و کیفیت انجام کارهای روزانه را پس از عمل جراحی به حالت اولیه بازمی‌گرداند.

جای عکس

بلفاروپلاستی و جراحی پلک برای چه کسانی مناسب است؟

بلفاروپلاستی از نظر تناسب با شرایط کلی محدودیت خاصی ندارد و روش‌های آن را می‌توان برای اغلب افراد انجام داد. چون مشکلات ناشی از چین‌وچروک و جمع شدن چربی روی پلک بالا و زیر پلک‌های تحتانی به‌مرورزمان و در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد. کاندیدهای اصلی این عمل جراحی را می‌توان افراد بالای ۳۰ سال در نظر گرفت، البته اگر از سلامت خوبی برخوردار باشند و هیچ‌گونه بیماری چشمی و پوستی نداشته باشند. از انجام عمل پلک برای افرادی که ناراحتی‌های پوستی دارند یا از مشکلات چشمی مانند گلوکوم، خشکی چشم و با جدا شدن شبکیه چشم رنج می‌برند، ممانعت می‌شود. شرایط دیگری هم وجود دارد که در صورت وجود داشتن آن‌ها عمل پلک توصیه نمی‌شود که به‌طور خلاصه دیابت، اختلالات تیروئید، بیماری‌های قلبی و عروقی، فشارخون بالا یا سایر اختلالات گردش خون را دربر می‌گیرد.
بلفاروپلاستی زیبایی همچنین برای افرادی هم تزریق ناموفق ژل را تجربه کرده‌اند مناسب است و روش‌های آن می‌تواند آثار نامطلوب به‌جامانده از بوتاکس را از بین ببرد.

مزایای بلفاروپلاستی چیست؟

مهم‌ترین مزیت جراحی پلک و اصولاً هر روش جراحی زیبایی در صورت، بازگرداندن حالت ایده‌آل به ظاهر افراد است. بلفاروپلاستی با صرف هزینه و وقت کم می‌تواند ظاهر افراد را بهبود ببخشد و اعتمادبه‌نفس آن‌ها را بازگرداند. جراحی پلک به این دلیل که نتایج بیش‌ازحد قابل مشاهده‌ای ندارد برای افرادی که در مورد عمل‌های زیبایی محتاط هستند هم مناسب است. در بلفاروپلاستی ظاهر افراد به شکل خیلی واضح دچار تغییر نمی‌شود و برای همین یک عمل جراحی نامحسوس به شمار می‌آید، درحالی‌که تا اندازه زیادی بر روی ظاهر تأثیرگذار است.

آمادگی و مراقبت‌های پیش از جراحی پلک

مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از جراحی بلفاروپلاستی باید به آن توجه کرد سنجش مناسب بودن این روش برای زیبایی و سلامت عمومی ما است. تشخیص پزشک در این خصوص همیشه بر اساس معاینات فیزیکی و بررسی شرایط سلامتی افراد صورت می‌گیرد و تعیین کننده میزان آمادگی آنان برای این عمل به هر دو منظور زیبایی و درمانی است. موارد جزئی‌تر شامل قطع مصرف برخی داروهای خاص یا عمومی است که توسط پزشک به افراد گوشزد می‌شود. برای مثال آسپرین که یک داروی رقیق‌کننده خون است برای بیشتر عمل‌های جراحی مناسب نیست. مصرف غذاهایی سالم و پرهیز از تغذیه با محصولات فرآوری شده و سنگین هم مراقبت عمومی دیگری است که قبل از انجام بلفاروپلاستی باید رعایت شود. کاهش استفاده از مواد آرایشی بر روی صورت و نواحی اطراف چشم مخصوصاً از نوع بی‌کیفیت آن نیزمراقبت دیگری است که پیش از عمل جراحی پلک باید در نظر گرفته شود. این مواد کیفیت واقعی پوست را دچار تغییر می‌کند و بر همین اساس هم بر روی کیفیت نهایی عمل تأثیر می‌گذارند.

مزایای بلفاروپلاستی چیست؟

مراحل جراحی پلک

جلسات مشاوره و سنجش شرایط افراد از نظر سلامتی و ساختار صورت و گونه اولین مرحله در هر جراحی بلفاروپلاستی است. در مورد خود عمل اگر بلفاروپلاستی برای هر دو پلک بالا و پایین به‌طور هم‌زمان انجام شود، کل مراحل اصلی در حدود ۱ تا ۲ ساعت به طول می‌انجامد و برای همین در زمره جراحی‌های ساده و سرپایی طبقه‌بندی می‌شود. البته این زمان در روش‌هایی که طی آن قرار است در موقعیت چربی تغییر ایجاد شود یا هرگونه کار اضافی دیگری صورت بگیرد، بیشتر می‌شود. برای انجام جراحی پلک در هر پلک فقط یک برش ظریف ایجاد می‌شود که طی حدود یک هفته بهبود پیدا می‌کند. در عمل‌هایی هم که برش در قسمت داخلی پلک ایجاد می‌شود، نیازی به برش پلک پایینی نیست. پزشک یا متخصص بلفاروپلاستی قبل از ایجاد برش‌ها نواحی مورد نظر را به دقت علامت‌گذاری می‌کنند تا دقت لازم برای خارج کردن پوست یا بافت‌های چربی رعایت شود. برش‌ها و جزئیات عمل پلک با ابزارهای دقیق و تخصصی جراحی انجام می‌شود و بعد از اتمام مراحل به‌وسیله بخیه‌های ظریف یا چسب‌های بافتی و قابل جذب ترمیم می‌شود. بنا به تشخیص پزشک در بعضی از موارد و مراکز درمانی از لیزر هم برای ترمیم زخم‌ها استفاده می‌شود که می‌تواند روند التیام برش‌ها و بهبودی افراد بعد از بلفاروپلاستی را بهبود ببخشد.

مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی

بعد از هر عمل بلفاروپلاستی ایجاد تورم و کبودی در پلک‌ها طبیعی است. این عوارض معمولاً طی یک تا دو هفته از بین می‌رود و خود افراد هم در طول این مدت باید با رفتارهای مراقبتی مثل در خانه ماندن، خواب کافی، استفاده از کمپرس سرد و توجه به توصیه‌های کلی پزشک به کم‌تر شدن این مدت کمک کنند.
تأثیرات بلفاروپلاستی به‌هیچ‌وجه دائمی نیست و نتایج آن هر چقدر هم که مطلوب باشد، در طول زمان طبق روند طبیعی پیر شدن پوست تغییر می‌کند. به زبان ساده‌تر بلفاروپلاستی مانع از پیری چشم افراد نمی‌شود، بلکه زیبایی آن را برای مدتی مشخص و با میانگین ۶ سال به سطحی قابل قبول بازمی‌گرداند. طبیعتاً سبک زندگی سالم به دور از استرس و انجام مراقبت‌های بهداشتی نتایج جراحی پلک را برای مدت طولانی‌تری ماندگار می‌کند و میزان رضایت افراد را از آن بالاتر می‌برد.


FAQ ; سوالات متداول:

بلفاروپلاستی چقدر طول می کشد؟

نتایج بلفاروپلاستی (جراحی پلک) عموما طولانی مدت است. اما می توان انتظار داشت که نتایج جراحی پلک بالا حدود 5 تا 7 سال دوام داشته باشد و نتایج جراحی پلک پایین اساساً دائمی است.

بهترین سن برای انجام بلفاروپلاستی چه سنی است؟

شما می توانید در هر زمانی بلفاروپلاستی انجام دهید. اما اگر به دلیل افزایش سن به دنبال آن هستید، معمولاً بعد از 40 سالگی بهترین نتایج را خواهید گرفت. افرادی که در سنین بالا هستند به دلیل خطرات ناشی از عوارض جراحی به طور کلی باید از این روش اجتناب کنند.

آیا انجام بلفاروپلاستی ارزش دارد؟

بله، اکثر بیماران موافقند که بلفاروپلاستی فوقانی آنها ارزش هزینه و زمان بهبودی را دارد و جراحی پلک 95% امتیاز “ارزش آن” را در RealSelf دارد. بیماران این دلایل را برای خوشحالی خود از این روش ذکر می کنند: بلفاروپلاستی فوقانی یک روش نسبتاً مقرون به صرفه است.

مزایا و معایب بلفاروپلاستی چیست؟

مزایا عبارتند از ظاهر بهتر یا دید بهتر، در حالی که معایب آن شامل احتمال عفونت، زخم دائمی و خونریزی است که در اوایل یک روز پس از جراحی و تا اواخر 4 روز رخ می دهد. اثرات بلفاروپلاستی تا پایان عمر باقی می ماند.

بروزرسانی شده در : اکتبر 9, 2022 12:10 ب.ظ
مهسا امانی
مهسا امانی
آرایشگر

مهسا هستم ، مدرس تزریق ژل و بوتاکس و کاشت مو و بلفاروپلاستی و تمامی لاین های آرایشگری و زیبایی.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوالی ندارید؟