+989124942856
تهران
مزونیدلینگ چیست؟

مزونیدلینگ

مزونیدلینگ (meso needling) از جدیدترین روش‌های درمانی برای جوان‌سازی پوست و تحریک رشد مو‌ها است که تولید کلاژن و تغذیه مناسب پوست و مو را به‌طور هم‌زمان هدف قرار داده است. بیشتر افراد خصوصاً در سنین بالاتر برای داشتن پوستی صاف‌تر و بدون عوارضی همچون آکنه و جوش به آرایش، تزریق ژل و درمان‌های زیبایی متعددی نیاز دارند. مزونیدلینگ یک روش ترکیبی است که خدمات و مزایای دو مورد از پرکاربردترین روش‌های درمانی و زیبایی پوست به نام‌های مزوتراپی و میکرونیدلینگ را به‌طور هم‌زمان در اختیار افراد قرار می‌دهد. این روش برای درمان خطوط ریز، از بین بردن رنگ‌دانه‌های ناسازگار پوست، بهبود جای زخم‌های به جا مانده از آکنه و از بین بردن علائم کشش کاربرد دارد و در مورد مو هم مزیت کلاژن‌سازی روش میکرونیدلینگ را به‌صورت الاستین‌سازی به خدمات عمومی مزوتراپی که بیشتر بر روی تغذیه و تحریک فولیکول‌های مو با دارو‌های مخصوص تمرکز دارد، اضافه می‌کند.

مزونیدلینگ چیست؟

meso-needling برای مشکلات پوستی که در لایه‌های زیرین پوست ظاهر می‌شوند، مانند جوش، آکنه، کم‌آبی، پیری و… بهترین گزینه است، چون یک محلول فعال و هدفمند را با نفوذ تعداد زیادی از سوزن‌های میکرو میلی‌متری به لایه زیرین پوست تزریق می‌کند.
مزونیدلینگ یک روش درمانی جدید برگرفته از دو روش زیبایی به نام‌های میکرونیدلینگ و مزوتراپی است که با هدف جوان‌سازی پوست و بهبود بخشیدن به روند رشد مو‌ها انجام می‌شود. بنابراین مزونیدلینگ را می‌توان یک روش ترکیبی در نظر گرفت که البته برای آن تجهیزات و قلم‌های تزریق مخصوصِ آسیب تحت کنترل به پوست، طراحی و روانه بازار شده است. در این روش پوست نواحی صورت یا سر مشابه با روش مزوتراپی در حین درمان با دارو‌ها و کوکتل‌های اختصاصی تغذیه می‌شود. قلم مخصوص تزریق مزونیدلینگ هم با الهام از روش میکرونیدلینگ که سوزن‌های ریز و میکرو میلی‌متری را برای تحریک کلاژن‌سازی به لایه مزودرم پوست فرو می‌کند، مواد درمانی مزوتراپی را به پوست نواحی مورد نظر تزریق و انتقال می‌دهد. به‌این‌ترتیب در meso-needling فرآیند جوان‌سازی پوست و تقویت رشد مو‌ها از طریق تحریک پوست برای کلاژن‌سازی و نیز تقویت پوست و فولیکول‌های مو توسط مواد مغذی موجود در کوکتل‌های مزوتراپی انجام می‌شود.

فواید و کاربرد‌های meso-needling چیست؟

مزونیدلینگ به‌طورکلی فرآیند طبیعی ترمیم زخم‌های بافت پوست را تسریع می‌کند. سرعت بخشیدن به مراحل تکثیر سلولی‌ ایده میکرونیدلینگ است که گردش خون و بافت‌های سلولی نقاط مختلف را برای ترشح کلاژن و الاستین تحریک می‌کند. علائم پیری همیشه بر اثر کاهش این عوامل در افراد مختلف ظاهر می‌شود و این تحریک اگر با نفوذ مواد مراقبت از پوست به سبک مزوتراپی همراه باشد، چرخه بهبودی و جوان‌سازی پوست را کامل‌تر می‌کند.
مزونیدلینگ می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی هایپرپیگمانتاسیون و همچنین بر روی هیپوپیگمانتاسیون داشته باشد. زخم‌ها و عوارضی پوستی‌ای که زیبایی افراد را دچار مشکل می‌کنند بار‌ها و بار‌ها امکان بهبودی دارند، به شرطی که تغذیه سلول‌ها مناسب باشد. ترشح کلاژن اگر با تغذیه سلول‌ها با مواد و دارو‌های مغذی و تحریک‌کننده گردش خون همراه باشد تأثیر بهتر و ماندگارتری می‌گذارد و زیبایی پوست را افزایش می‌دهد.

فواید و کاربرد‌های meso-needling چیست؟
فواید و کاربرد‌های meso-needling چیست؟

تحریک گردش خون در meso-needling به از بین بردن رنگ‌دانه‌های ایجاد شده بر اثر سلول‌های مرده یا پیر هم کمک می‌کند و به همین دلیل یک روش از بین بردن رنگ‌دانه‌های پوست هم به شما می‌آید. مواد درون ترکیب‌های مزونیدلینگ به حذف سموم از سلول‌های پوست کمک می‌کند؛ بنابراین از بین بردن حلقه‌های تیره زیر چشم و همچنین لکه‌های تیره یا تغییر رنگ داده پوست هدف خیلی از موارد درمان meso-needling است.
کم شدن نیاز افراد به آرایش و مواد آرایشی که معمولاً در طولانی مدت اثرات مخربی را برای افراد به همراه می‌آورند هم از دیگر فواید مزونیدلینگ است و علاوه بر زیبایی، مزایای سلامتی نیز به دنبال دارد.

مزونیدلینگ به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

هدف اصلی میکرونیدلینگ جوان‌سازی پوست است. meso-needling برای بیشتر افرادی که با عوارض پوست مانند موارد زیر درگیر هستند روشی مناسب و مؤثر محسوب می‌شود:

 • جای زخم آکنه
 • پوست شل
 • پوست پف کرده
 • پوست کدر، کم آب و بدون درخشش
 • چین و چروک و خطوط ظریف
 • مو‌های ضعیف و نازک
 • ریزش مو
 • شوره و موخره

در مقابل مزونیدلینگ برای افرادی که آکنه فعال دارند مناسب نیست، چون این روش فقط برای از بین بردن جای زخم آکنه مؤثر است. باید توجه داشت که استفاده از این درمان بر روی نواحی دارای آکنه به احتمال زیاد موجب تشدید عوارض می‌شود. مزونیدلینگ به افرادی هم که سابقه گوشت اضافه یا کلوئید پوست دارند توصیه نمی‌شود و برای زیبایی پوست باید از روش‌های دیگر استفاده کنند. همچنین افرادی که به تازگی بوتاکس کرده‌اند هم گزینه‌های مناسبی برای meso-needling نیستند.
در موارد کلی‌تر نمی‌توان این روش جوان‌سازی پوست را به افراد دارای بیماری‌های خاص و سیستم ایمنی ضعیف بدن توصیه کرد. meso-needling یک روش درمانی تهاجمی به شمار می‌آید و برای همین ممکن است برای افراد با شرایط فوق مضر باشد.

مراحل انجام مزونیدلینگ

مراحل مزونیدلینگ مانند سایر روش‌های درمانی و جوان‌سازی پوست با مشاوره و ارائه راهنمایی‌های لازم توسط متخصص زیبایی انجام می‌شود. معمولاً در این جلسات به بیمار روند کلی و موارد مورد انتظار توضیح داده می‌شود. برای انجام مزونیدلینگ همیشه به چند جلسه تزریق نیاز است که هر جلسه در حدود ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. نکته حائز اهمیت در مورد meso-needling این است که برای انجام این روش نیازی به بیهوشی نیست و در بیشتر موارد از بیهوشی یا محلول‌های بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌شود. مزو نیدلینگ در کل درد خیلی کمی دارد اما استفاده از این محلول‌های بی‌حس‌کننده برای راحتی بیشتر افراد استفاده می‌شود.
در مرحله اصلی این روش جوان‌سازی پوست و تقویت رشد مو، برای تزریق مواد مزوتراپی به روش meso-needling از قلم‌های مخصوص استفاده می‌شود. انواع مختلف این قلم‌ها یا تفنگ‌های ویژه بر روی پوست نواحی مختلف سوراخ‌های میکرو میلی‌متری ایجاد می‌کنند و از این طریق انتقال محلول‌های درمانی و تقویتی را ممکن می‌سازند. محلول‌ها معمولاً برای نواحی پوست صورت و مو متفاوت هستند و بنا به تشخیص متخصص زیبایی انتخاب می‌شوند. در ادامه تمامی گستره نواحی مورد نظر مورد تزریق قرار می‌گیرد و یک جلسه مزونیدلینگ کامل می‌شود.

نکات مهم پیش از انجام مزونیدلینگ

اکثر محلول‌های مزوتراپی و مزونیدلینگ دارای پایه اسید هیالورونیک هستند و فرآیند آب‌رسانی را برای درخشندگی و زیبایی پوست بهبود می‌بخشند. این نکته مهم‌ترین مورد پیش از انجام مزو نیدلینگ را به افراد نشان می‌دهد که مصرف زیاد آب و مایعات است. در کنار این مورد، پرهیز از انجام دیگر درمان‌های جوان‌سازی و زیبایی پوست مانند تزریق ژل، سولاریوم و… به مدت حداقل دو هفته قبل از مزونیدلینگ اهمیت دارد، چون این روش‌ها موجب تحریک پوست شده و فرآیند طبیعی درمان تازه را دچار مشکل می‌کنند. پرهیز از مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون از یک هفته قبل هم یک توصیه کلی در مورد اقدامات پیش از انجام meso-needling است، چون این دارو‌ها همان‌طور که از نامشان مشخص است خون را رقیق کرده و تراوش آن را بر اثر تزریق محتمل‌تر می‌کنند.
در روز عمل هم می‌بایست افراد پوست خود را به‌طور کامل تمیز کرده و آرایش نکنند یا اگر قصد انجام مزونیدلینگ مو را دارند، از رنگ و مواد حالت دهنده موقتی مو استفاده نکنند.

نکات مهم پیش از انجام مزونیدلینگ
نکات مهم پیش از انجام مزونیدلینگ

موارد بعد از انجام مزو نیدلینگ

به شکل معمول بعد از عمل مزو نیدلینگ و برای یک الی دو روز مواردی مثل خارش و تحریک پوست نواحی مورد درمان قرار گرفته را می‌توان انتظار داشت. این عوارض همیشه به سرعت از بین ‌می‌روند و افراد اگر مورد گزارش نشده یا پنهانی در مورد حساسیت‌های پوستی و موارد سلامت عمومی خود نداشته باشند، روند بهبودی را به سرعت طی می‌کنند. مشاهده قرمزی و تورم هم بعد از انجام meso-needling طبیعی است که با انجام مراقبت‌های عمومی مثل کنترل میزان تماس نور آفتاب و سایر عوامل خارجی با پوست، طی دو یا سه روز از بین می‌رود. پوست مانند سایر بافت‌های بدن برای بهبودی نیاز به زمان دارد، بنابراین پرهیز از فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث تعریق و آسیب به پوست شود، اهمیت دارد.
دوری از نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش مهم‌ترین نکته‌ای است که افراد تحت درمان meso-needling باید به آن توجه کنند. اشعه ماوراءبنفش در حالت‌های معمول هم می‌تواند باعث ایجاد تحریک و التهاب در پوست افراد شود و وقتی هم که بافت پوست توسط سوزن‌های ریز دچار آسیب تحت کنترل شده است، حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهد.
موارد زیر هم ممکن است بعد از انجام مزونیدلینگ برای افراد مختلف رخ دهد که معمولاً خفیف است و جای نگرانی ندارد:

 • تراوش در ناحیه طی چند روز اول بعد از درمان.
 • عفونت پوست با باکتری که در صورت برطرف نشدن بعد از چند روز باید در مورد آن با متخصص زیبایی یا پزشک مشورت شود.
 • بیشتر شدن عوارض آکنه که معمولاً خفیف است و بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کند.
 • تیرگی پوست که بعد از چند هفته به صورت پوسته‌پوسته شدن و ریختن پوست تیره از بین می‌رود.

ماندگاری مزونیدلینگ

ماندگاری meso-needling به‌طورقطع دائمی نیست، چون پوست باز هم بعد از انجام این روش در معرض بیماری و عوامل طبیعی و بیرونی تخریب‌کننده بافت قرار می‌گیرد. مدت ماندگاری این روش بسته به شرایط زندگی، طبیعی و مراقبتی افراد متفاوت است، اما به‌طور عمومی می‌توان ماندگاری بالایی را همچون روند ماندگاری بافت سالم پوست برای آن متصور بود. در کنار این ماندگاری بالا، اقداماتی را نیز می‌توان انجام داد که ماندگاری مزونیدلینگ بالاتر برود. اصلاح سبک زندگی و دوری از استرس، تغذیه مناسب و ورزش کردن مهم‌ترین این موارد است و اگر با تکرار دوره‌های مزونیدلینگ در زمان‌های مناسب همراه شود، زیبایی پوست را تا مدت زمان بیشتری در حالت مطلوب حفظ می‌کند.


FAQ ، سوالات متداول

تفاوت میکرونیدلینگ و مزو نیدلینگ چیست؟

مزوتراپی ترکیبی از یک کوکتل سفارشی از ویتامین‌های قدرتمند است که با استفاده از یک دستگاه مزو با یک سوزن به لایه‌های زیرین پوست تزریق می‌شود، در حالی که میکرونیدلینگ به آرامی چندین سوزن میکروسکوپی را روی صورت حرکت می‌دهد تا باعث ایجاد علائم سوراخ کوچک شود و تولید کلاژن و کلاژن را فعال کند. الاستین

بروزرسانی شده در : اکتبر 21, 2022 11:04 ب.ظ
مهسا امانی
مهسا امانی
آرایشگر

مهسا هستم ، مدرس تزریق ژل و بوتاکس و کاشت مو و بلفاروپلاستی و تمامی لاین های آرایشگری و زیبایی.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوالی ندارید؟