+989124942856
تهران
گلوله شدن ژل لب

تغییر حجم و فرم لب ها یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی امروزه است. تا به امروز، متخصصان زیبایی برای بزرگ کردن لب (حجیم کردن) ترجیح می دهند فقط از پرکننده های 100٪ زیست تخریب پذیر (یعنی کاملاً قابل جذب) مبتنی بر اسید هیالورونیک در طول زمان استفاده کنند. فیلرهای پوستی از نظر ترکیب، تراکم و زمان جذب با یکدیگر متفاوت هستند، هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. با توجه به مشکلات و خواسته های مشتری، متخصص زیبایی بهترین گزینه را برای اصلاح انتخاب می کند.

چه کسانی به تزریق ژل لب با اسید هیالورونیک نیاز دارند؟

بیشتر اوقات، دخترانی که به طور طبیعی لب های نازکی دارند برای چنین روشی به متخصصان زیبایی مراجعه می کنند. این روش در صورتی مناسب است که بیمار از فرم لب های خود راضی نباشد، یا آمادگی انجام عمل جراحی یا تزریق مواد مصنوعی که همیشه بی خطر نیستند، نباشد. اسید هیالورونیک یک مزیت دارد – هنگام تجویز رد نمی شود، زیرا به طور معمول در بدن هر فرد یافت می شود. به همین دلیل است که این روش ایمن ترین است.

نتیجه تزریق ژل به لب ها:

 • لب ها طبیعی تر به نظر می رسند.
 • یکنواختی  و خوش فرمی لب ها.
 • اثر برگشت پذیر است.

کانتورینگ لب چگونه انجام می شود؟

دو روش اصلی برای انجام عملیات وجود دارد که نتیجه به آنها بستگی دارد:

 1. پر کردن خطوط. معنای این روش این است که با ایجاد فرمی مصنوعی که با پر کردن لب ها با پرکننده است – یک آماده سازی تزریقی که به شما امکان می دهد بدون مداخله جراحی کانتورینگ انجام دهید. کار بیمار در عرض یک ساعت انجام می شود، سپس متخصص زیبایی شکل مورد نظر را فرم می دهد، مواد را با کمک ورز دادن لب ها توزیع می کند. نتیجه به سرعت درج فیلر و مهارت پزشک انجام دهنده عمل بستگی دارد.
 2. لب های پاریسی. این روش به شما اجازه می دهد تا طبیعی بودن حالات صورت را حفظ کنید. تنظیم شکل در طول تزریق آسان است و نتیجه طبیعی به نظر می رسد. روش در نحوه تزریق ها متفاوت است – با استفاده از تزریق عمودی.
گلوله شدن بعد از تزریق ژل لب
گلوله شدن بعد از تزریق ژل لب

وضعیت لب ها بلافاصله بعد از تزریق ژل لب چگونه است؟

بلافاصله پس از عمل، تورم ظاهر می شود، لب ها متورم به نظر می رسند. این معمولا پس از چند روز از بین می رود. بوجود امدن:

 • سرخی
 • برآمدگی جزئی ممکن است
 • محو کردن خطوط لب

احساسات حاصل بعد از عمل برای همه متفاوت است، برای برخی تورم سریعتر از بین می رود و برای برخی دیگر مدت زمان بیشتری طول می کشد.

پس از تزریق ژل به لب ها ، نمی توانید:

 • لب ها را با دست لمس کنید.
 • غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم یا خیلی سرد مصرف کنید.
 • به حمام، استخر، سواحل، سولاریوم بروید.
 • ناحیه اطراف دهان را فشار دهید.

عوارض بعد از تزریق هیالورونیک اسید

در عین حال، با وجود استفاده از طیف وسیعی از اقدامات توانبخشی که کیفیت زندگی زنان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، تاکنون امکان جلوگیری از ایجاد عوارض و پیامدهای نامطلوب پس از تزریق ژل لب وجود نداشته است. به عنوان مثال، گلوله گلوله شدن ژل لب ها توسط بسیاری از دخترانی که تحت این روش قرار گرفته اند گزارش می شود.

بعد از هماتوم و ادم، برآمدگی ها، توده ها، گلوله گلوله شدن بعد از عمل تزریق یکی از شایع ترین مشکلات مرتبط با “تزریق زیبایی” است. پس از انجام یک روش پرهزینه و دردناک، هر فردی می‌خواهد خود را شاداب‌تر و زیباتر ببیند، اما اگر ژلی که به صورت توده‌ها، قرمزی و تورم جمع شده است، کل تصور خوب فرد را خراب می کند.

دلایل گلوله شدن ژل لب

تزریق مواد نادرست انتخاب شده، روش معرفی آن و صلاحیت ناکافی یک متخصص می تواند باعث واکنش های پیچیده به شکل توده ها و گلوله ها شود. همچنین بررسی گواهینامه های کیفیت داروها و تاریخ انقضا ضروری است. اغلب اوقات، استفاده از یک محصول تقلبی تاریخ مصرف گذشته، نگرش ناجوانمردانه کارکنان کلینیک نسبت به بیماران خود و عدم رعایت قوانین آسپسیس و ضد عفونی کننده منجر به عواقب غم انگیزی می شود یا اموزش تزریق ژل لب بطور تخصصی دنبال نکردند.

گلوله شدن تزریق ژل لب
گلوله شدن تزریق ژل لب

اغلب مواردی وجود دارد که برای صرفه جویی در هزینه، متخصصان زیبایی در خانه اقداماتی را انجام می دهند یا حتی به طور کلی، افراد سعی می کنند تزریق را به تنهایی انجام دهند که می تواند آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی وارد کند. در این موارد، علاوه بر عوارض نامطلوب، ممکن است عوارضی مانند:

 1. فرآیند التهابی
 2. نکروز
 3. آبسه
 4. فیبروز
 5. گرانولوماتوز
 6. برآمدگی، اصلاح بیش از حد
 7. جمع شدن، حرکت ژل
 8. واکنش های آلرژیک
 9. فرآیند التهابی به دلیل عفونت محل سوراخ ایجاد می شود. پرخونی و ضخیم شدن بافت ها امکان پذیر است، سطح پوست روی لب ها توده ای می شود، درد احساس می شود و درجه حرارت  لب ها اغلب افزایش می یابد.این مشکل می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد: نقض قوانین سپتیک / آسپتیک، عدم استریل بودن پرکننده پوست، بیماری های همراه مشتری، کاهش ایمنی و غیره. این عارضه عمدتاً نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد (اگرچه در برخی موارد آنتی بیوتیک نیاز است)، در غیر این صورت خفگی، گسترش التهاب ممکن است ایجاد نکروز بافت نرم شود.
 10. نکروز یکی از وحشتناک ترین و خطرناک ترین عواقب است که در صورت آسیب رگ ها یا شریان ها با پرکننده بیش از حد اتفاق می افتد. نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
 11. آبسه زمانی اتفاق می‌افتد که محل سوراخ‌شدگی عفونی شود، با عقیمی ناکافی، فرآیندهای التهابی چرکی بافت پوستی. قاعدتاً کارکنان کلینیک زیبایی مسئولیت دارند. کمک پزشکی نیز در اینجا مورد نیاز است.
 12. معرفی پرکننده‌ها با اسید هیالورونیک همچنین می‌تواند فعالیت فیبروبلاست‌ها (سلول‌هایی که باعث تشکیل رشته‌های بافت همبند می‌شوند) را تحریک کند که ممکن است باعث پیدایش گره‌ها، اسکارها، برجستگی‌ها و سایر تشکیلات شود. فیبروز – تکثیر بافت همبند با ظهور تغییرات سیکاتریسیال در بافت ها، فیبروز ممکن است به دلیل توانایی بافت پوستی برای تولید فعال کلاژن رخ دهد که در ناحیه سوراخ رشد می کند. در واقع، این واکنش بدن است که با هدف جداسازی کانون التهاب از بافت های اطراف انجام می شود. تراکم فیبری در برخی موارد ممکن است بلافاصله ظاهر نشود، اما در یک دوره زمانی معین ممکن است دیده شود.
 13. گرانولوم ها یک تشکیل التهابی محدود هستند که ندول های کوچک (مهرها) هستند که در ناحیه تروما به پوست موضعی دارند. این نوعی واکنش سیستم ایمنی در پاسخ به ضربه با سوزن و وجود ماده خارجی در بافت ها است. گرانولوما ماهیت التهابی و غیر التهابی دارند.
 14. تصحیح بیش از حد، فراتر رفتن دارو از محل تزریق، کلوخه شدن، تشکیل ندول ها، گلوله ها در زیر پوست – هر دوی این نقص ها نیاز به اصلاح دارند. علاوه بر این واقعیت که از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر به نظر نمی دهد، لب ها یا سایر مناطقی که تحت تزریق اسید هیالورونیک قرار می گیرند ممکن است نامتقارن و تغییر شکل دهند.
 15. علیرغم این واقعیت که هیالورونیک مورد استفاده برای تزریق از نظر ترکیب کاملاً به انسان نزدیک است، واکنش های آلرژیک از آن عبور نمی کند، زیرا هنوز یک ماده طبیعی نیست، بلکه یک محصول سنتز شده است، ردیابی پروتئین حتی پس از تمیز کردن کامل همچنان باقی می ماند. بنابراین، برای جلوگیری از عواقب منفی، توصیه می شود قبل از معرفی پرکننده پوست، آزمایش های آلرژی انجام دهید.
 16. تزریق بیش از حد فیلر به لب
 17. اصلاح بیش از حد نتیجه یک روش کانتورینگ نادرست است، زمانی که متخصص زیبایی به دلیل بی تجربگی خود یا خواسته مشتری، فیلر زیادی را به لب ها تزریق می کند(البته ژل اضافی باید برداشته شود) پدیده های ناخوشایندی مانند کانتورینگ (توزیع ناهموار دارو)، برآمدگی یا پر شدن بیش از حد نواحی خاص (ناحیه گونه-زیگوماتیک، ناحیه اطراف دهان) وجود دارد که طبیعی بودن ویژگی های صورت را نقض می کند. این عمدتا به دلیل تجربه کم، ارزیابی ناکافی از قسمت جلوی کار، سطح پایین حرفه ای بودن متخصصی است که این روش را انجام داده است. به عنوان مثال، مقدار بیشتری از فیلر وارد شده است، یا تزریق در عمقی کمتر از مقدار مورد نیاز پروتکل انجام شده است.  اما در هر صورت مسئولیت اصلی را باید به متخصص زیبایی محول کرد.
 18. با این حال، بیمار اصرار دارد که یک بار اصلاح یا افزایش دوز دارو را انجام دهد و سعی می کند لب های خود را به صورت عروسکی در بیاورد. اگرچه متخصص زیبایی از عواقب منفی چنین اقدام عجولانه ای آگاه است، اما همچنان اغلب از مشتری پیروی می کند. این منجر به حجم اضافی ژل هیالورونیک در بافت ها و یک تصویر/ظاهر غیر طبیعی می شود.
 19. ژل تزریقی بیش از حد سطحی تزریق می شود

گزینه دیگر این است که متخصص زیبایی دارو را نزدیک به سطح تزریق کرد و حتی ژلی را انتخاب کرد که خیلی متراکم بود. در این سناریو، برجستگی ها، توده ها ممکن است ظاهر شوند. پرکننده از نظر بصری قابل توجه می شود و سطح پوست برآمده می شود. با معرفی سطحی تر از حد لازم پرکننده پوستی، می توان آن را لمس کرد (قابل لمس)، قابل توجه (بیرون زدگی) و علاوه بر این، تورم طولانی تر را تحریک کرد.

  انواع مدل تزریق ژل لب

البته در زون های آناتومیکی مختلف با معرفی حجمی مشابه، پدیده های ادماتوز به صورت متفاوتی بیان می شوند. همچنین مطابقت ویژگی های پرکننده با توجه به ناحیه تزریق شده مهم است. به عنوان مثال برای بزرگ کردن لب باید از فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید زیست تخریب پذیر به نسبت بیش از 22 میلی گرم در میلی لیتر استفاده شود. این غلظت است که ویسکوزیته بهینه ژل را تضمین می کند و تا حدی از اصلاح بیش از حد جلوگیری می کند حتی اگر پرکننده به اندازه کافی عمیق تزریق نشود.

مراقبت نادرست از ناحیه دهان پس از اقدامات تهاجمی

پس از تزریق، متخصص زیبایی نسخه ای با تعدادی توصیه برای مراقبت پس از عمل به بیمار می دهد. برای اینکه هیالورون به طور مساوی در داخل بافت ها توزیع شود، گاهی اوقات متخصص زیبایی ماساژ لب ها را توصیه می کند. بنابراین ماساژ (فقط با دستور متخصص زیبایی) یکی از موارد مراقبت از لب های است که ژل تزریق شده است. دستکاری باید در خانه به تنهایی با حرکاتی که استاد نشان داده است انجام شود. اگر مشتری با توجه کافی به فعالیت های مراقبتی رفتار نکند، خطر گلوله گلوله شدن ژل لب افزایش می یابد.

ژل تزریق شده کیفیت پایینی داشته باشد

از آنجایی که روش های ضد پیری تزریقی بسیار محبوب هستند، جای تعجب نیست که در سال های اخیر محصولات تقلبی زیادی در بازار لوازم آرایشی ظاهر شده اند. برخی از متخصصان زیبایی بی‌وجدان، تحت پوشش پرکننده اصلی، عمداً داروهای تقلبی را تزریق می‌کنند، زیرا برای آنها بسیار سودآور است – گاهی اوقات قیمت برای آنها نصف قیمت اصلی است. این به ویژه برای متخصصان زیبایی که در خانه کار می کنند صادق است. بنابراین، توصیه می شود که تمام مراحل را در کلینیک های اثبات شده، سالن های زیبایی که به شهرت خود اهمیت می دهند انجام دهید – آنها فقط با کارکنان حرفه ای کار خواهند کرد. اما در هر صورت خواندن نظرات مشتریان دیگر ضرری ندارد.

به عنوان یک قاعده، از برند فیلرهای زیر برای ژل لب استفاده می شود:

 • رستیلین لیپ (سوئد)
 • Juvederm Ultra Smile یا ژل لب ژوویدرم (ساخت ایالات متحده آمریکا)
 • Surgiderm Surgilips (ساخت فرانسه)،
 • تئوسیال کیس (ساخت سوئیس)
 • Repleri Lip (ساخت روسیه)
 • Stylage Special Lips (ساخت فرانسه)،
 • بلوترو اینتنس (ساخت آلمان).

همه موارد ذکر شده  عالی عمل کردند. انها پرکننده های پوستی بسیار خالص هستند، خطر واکنش های آلرژیک به آنها به حداقل می رسد و وجود اسید هیالورونیک حداکثر تأثیر این روش را تضمین می کند.

زمانی که ژل لب گلوله شد چکار کنیم؟

 1. اگر توده ها بلافاصله پس از تزریق ظاهر شدند، این نشان دهنده بی کفایتی متخصصی است که برای تزریق ژل لب به آنجا مراجعه کردید را نشان می دهد، زیرا ژل هیالورونیک به احتمال زیاد به عمق ناکافی و به صورت سطحی وارد شده است. همچنین، چنین تظاهرات منفی می تواند در نتیجه اصلاح بیش از حد (تعریف اسید هیالورونیک بیش از حد در یک زمان) رخ دهد، این ماده در لایه های بالایی پوست تجمع می یابد و باعث ایجاد سل می شود.
 2. اگر توده ها تنها پس از چند روز یا حتی هفته ها پیدا شوند، این نشان می دهد که فرآیندهای التهابی در محل پرکننده شروع شده است، بدن ژل را به عنوان یک ماده مرتبط درک نمی کند و شروع به رد کردن آن می کند.
 3. اثر تیندال. گاهی اوقات پس از تزریق، توده هایی با رنگ آبی متمایل به مشخص روی لب ظاهر می شود (با کبودی اشتباه گرفته نشود). این پدیده اثر Tyndall نامیده می شود، یک عارضه جانبی نسبتا نادر است و نتیجه تزریق نادرست فیلر پوستی است. اغلب، این عارضه جانبی پس از معرفی پرکننده ها زمانی رخ می دهد که ژل خیلی متراکم به اندازه کافی نزدیک به سطح پوست تزریق می شود، که باعث می شود اثر انکسار پرتوهای نور، از نظر بصری سایه ای متفاوت و خاص به دست آورد.

علل اثر تیندال:

 • تراکم ژل نادرست انتخاب شده است.
 • تکنیک نادرست تزریق فیلر
 • مقدار بیش از حد ژل

برای رهایی از چنین عارضه جانبی غیرمعمولی، آنزیم هایی (هیالورونیداز) نیز برای تجزیه فیلر هیالورونیک تزریق می شود.

چگونه از شر گلوله های لب بعد از تزریق خلاص شویم ، راه هایی برای حذف اسید هیالورونیک

به دلیل آسیب بافتی در محل های تزریق، به عنوان یک قاعده، التهاب / برآمدگی کوچک ایجاد می شود. تزریق هایی که تا یک هفته روی سطح پوست باقی می مانند، طبیعی تلقی می شوند و جای نگرانی ندارند. در این صورت چه باید کرد؟ قانون اصلی این است که شما نیازی به خوددرمانی، ماساژ صورت و غیره ندارید. بهتر است با متخصص زیبایی خود تماس بگیرید، یک متخصص واجد شرایط می تواند تصمیم کافی بگیرد، توصیه های بیشتری برای مراقبت ارائه دهد و در صورت لزوم اقدامات عملیاتی را انجام دهد.

اگر توده ها و برآمدگی ها به هیچ وجه شما را آزار نمی دهند و متخصص زیبایی تشخیص داده است که داخل آنها ژلی با اسید هیالورونیک وجود دارد، برای حل مشکل دو راه وجود دارد.

اول اینکه صبر کنید تا فیلر خود به خود برطرف شود، حدود 5-9 ماه.

و گاهی اوقات به هیچ وجه نمی توانید صبر کنید، زیرا این مکان می تواند با گذشت زمان با بافت فیبری بیش از حد رشد کند. علاوه بر این، توده ها را می توان محصور کرد – بدن یک پوسته محافظ ایجاد می کند، برای جداسازی، بستن یک جسم خارجی به منظور جلوگیری از نفوذ ماده خارجی وارد شده به آن – که در این مورد، یک پرکننده پوستی. بنابراین، گزینه دوم ترجیح داده می شود.

گزینه دوم حذف اجباری ژل است: تزریق نقطه ای هیالورونیداز، آنزیم ویژه ای که اسید هیالورونیک را حل می کند، فیزیوتراپی، فعالیت های ماساژ، برداشتن جراحی. درست است، برخی محدودیت ها و موارد منع مصرف وجود دارد. اگر پس از 7-10 روز، توده ها برطرف نشدند، یا هنوز برخی از نشانه ها وجود داشت، می توانیم در مورد فرآیند پیچیده ای صحبت کنیم که در بافت ها یا تجویز سطحی پرکننده انجام می شود.

نحوه انجام ماساژ برای رفع کردن گلوله ها ظاهر شده

خود ماساژ طبق تجویز متخصص زیبایی روزانه، صبح و عصر انجام می شود. از نرم، نوازش و مالش لب ها، حرکات تشکیل شده است. شما نمی توانید نیرو اعمال کنید تا به آنها آسیب نرسانید و باعث تشکیل هماتوم شود و ژل را از جای خود جدا نکنید. قبل از ماساژ حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید تا زخم های ناشی از سوزن عفونی نشود.

ورز دادن لب ها باید تا زمانی که تمام توده ها از بین بروند و 2-3 روز دیگر به عنوان “تثبیت نتیجه” انجام شود. فعالیت های ماساژ باید با اولین نشانه های تشکیل برآمدگی ها شروع شود، در غیر این صورت بعداً مقابله با این مشکل دشوارتر خواهد بود و اغلب نمی توان به تنهایی با ماساژ کنار آمد.

روش ماساژ

این روش باید با استفاده از یک مسواک نرم و در یک حرکت دایره ای انجام شود. ابتدا فعالیت های ماساژ در سمتی که دارای گلوله های برامده است و سپس در سمت صاف انجام می شود.

این روش با مالیدن لب ها با یک تکه یخ به پایان می رسد. استفاده از جوشانده گیاهان دارویی که اثر آرام بخش و ضد التهابی دارند توصیه می شود.

بهترین انتخاب یخ از جوشانده گل بابونه و مریم گلی است – هر کدام 1 قاشق غذاخوری یا دو کیسه، 200 میلی لیتر آب بریزید، بگذارید 10-15 دقیقه بماند، سپس خنک کنید، فیلتر کنید و فریز کنید.

طبقه بندی نئوپلاسم های روی لب

اگر مشتری پس از اصلاح دچار توده های ندولر شد، مهم است که آنها را به درستی به عنوان ملتهب یا غیر ملتهب طبقه بندی کنید. به عنوان مثال، برخی از پاپول ها در لمس مانند توپ هستند، اما برای افراد قابل توجه نیستند، در این مورد بهتر است همه چیز را همانطور که هست رها کنیم و منتظر بمانیم. توده های روی لب پس از تزریق که باعث ناراحتی، درد می شود، ممکن است نیاز به اقدام فوری متخصص زیبایی داشته باشد. پاپول ها (برآمدگی ها) با اثر تاخیری می توانند هفته ها و حتی ماه ها باقی بمانند.

ندول های غیر ملتهب با اثر تاخیری

برجستگی های غیر ملتهب یکی از شایع ترین عوارض جانبی روش های افزایش در نظر گرفته می شود. آنها دارای سطح سخت، غیر همجوار و منظم و بدون علائم التهاب هستند. شایع ترین دلیل استفاده نادرست از محصول، حرکت ژل است.

روش اصلاح این عیب مستقیماً به مواد ورودی بستگی دارد. هنگام استفاده از ژل مبتنی بر اسید هیالورونیک، منطقی ترین راه حل هیالورونیداز خواهد بود. با مواد قوی تری مانند هیدروکسی آپاتیت کلسیم، بهترین گزینه شکستن محصول با محلول کلرید سدیم یا لیدوکائین و سپس ماساژ شدید است.

در صورت عدم امکان دستیابی به یک نتیجه معقول، می توان سعی کرد توده ها را با مقدار کمی استروئید تزریق شده به صورت موضعی از بین برد تا از آتروفی بافت پوستی جلوگیری شود. بین جلسات، به بیمار باید خود ماساژ داده شود تا روند انحلال ژل تسریع شود. اگر توده ها برای چندین ماه باقی بمانند و به مداخله پاسخ ندهند، فیبروتیک می شوند که در این صورت نیاز به برداشتن جراحی دارند.

بروزرسانی شده در : ژانویه 11, 2023 6:17 ب.ظ
مهسا امانی
مهسا امانی
آرایشگر

مهسا هستم ، مدرس تزریق ژل و بوتاکس و کاشت مو و بلفاروپلاستی و تمامی لاین های آرایشگری و زیبایی.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوالی ندارید؟