+989124942856
تهران

هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid) چیست؟ | فواید برای پوست و زیبایی

هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid) چیست؟ | فواید برای پوست و زیبایی

هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid):چقدر برای شما مهم است که با ارزش‌ترین لباس بدنتان، یعنی پوستی که شما را احاطه کرده، ظاهری سالم و زیبا داشته باشد؟ البته زیاد! خوب، می‌خواهیم یک روند معجزه‌آسا زیبایی پوست با هیالورونیک اسید را ​​به شما معرفی کنیم که به پوست شما کمک می‌کند درخشان، جوان و صاف به نظر برسد. علاوه تزریق ژل و تزریق بوتاکس ، تزریق ژل هیالورونیک اسید در زمینه خدمات جوان سازی پوست و زیبایی انجام می‌شود و آشنایی بیشتر با این محلول معجزه‌آسا خالی از لطف نیست.

هیالورونیک اسید چیست؟

 هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid) یک گلیکوزامینوگلیکان طبیعی حاوی پلی ساکاریدهای آنیونی و بلند می‌باشد که در بافت همبند بدن یافت می‌شود. درواقع اسید هیالورونیک یک مولکول طبیعی است که تقریباً در هر مایع و بافت بدن به ویژه پوست، چشم و مفاصل یافت می‌شود.
عملکرد اصلی هیالورونیک اسید در بدن کمک به آبرسانی پوست است.  با افزایش سن، همانطور که میزان کلاژن و الاستین کاهش می‌یابد، رطوبت پوست نیز کاهش می‌یابد، بنابراین مصرف اسید هیالورونیک توصیه می‌شود. علاوه بر این، نه تنها پوست را مرطوب می‌کند، بلکه تضمین می‌کند که رطوبت دائمی برای بدن را تامین کند.
اسید هیالورونیک جزء اصلی ترکیبی است که به پوست شما ساختار می‌دهد.
هیالورونیک اسید دارای ۲ ساختار مختلف است: میکرو و ماکرو مولکولی.

هیالورونیک اسید میکرو مولکولی سطح کوچکی دارد و به لایه پایینی (درم) پوست می‌رسد.

از طرف دیگر، اسید هیالورونیک ماکرو مولکولی دارای سطح بزرگی است. بنابراین، اپیدرم، یعنی لایه بالایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

امروزه به عنوان یک ماده فعال قوی در مرطوب کننده‌ها، سرم ها و بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی وارد شده است.
به علاوه همانطور که حتما زیاد هم شنیده‌‌اید این ماده در به تعویق انداختن پیری فوق العاده موثر است.  هیالورونیک اسید نقش مهمی در روند بهبود زخم دارد که با افزایش سن، میزان آن در بدن کاهش می‌یابد و بدین ترتیب پوست را مستعد ابتلا به چین و چروک می‌کند.
این ماده مفید به بافت همبند بدن حالت ارتجاعی، شادابی و رطوبت می‌بخشد.
اگرچه اسید نامیده می‌شود، اما این نام نباید باعث ترس شود، در اصل مولکولی است که به طور طبیعی در بدن ما یافت می‌شود.

اگرچه تولید اسید هیالورونیک در بدن جوان‌تر کارآمدتر و بیشتر است، اما ممکن است با گذشت سال‌ها و پیری بدن، این میزان کاهش یابد.
بنابراین، کیفیت توانایی بدن در حفظ رطوبت و حفظ انعطاف پذیری آن کاهش می‌یابد.
این اختلال می‌تواند باعث نیاز به یک مکمل خارجی مانند ژل اسید هیالورونیک را ایجاد کند.

نقش هیالورونیک اسید در جلوگیری از پیری

اسید هیالورونیک با اساسی‌ترین ویژگی خود می‌تواند ۱۰۰۰ برابر وزن خود مولکول‌های آب را نگه دارد. به همین دلیل به تعادل رطوبت پوست کمک می‌کند.

افراد با پوست‌های خشک و خیلی چروک می‌توانند از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی اسید هیالورونیک برای بازیابی رطوبت مورد نیاز پوست خود استفاده کنند.
این ماده معجزه‌گر با توانایی جذب و اتصال مولکول‌های آب، روی مفاصل و اعصاب و همچنین مراقبت و زیبایی پوست موثر است.

اسید هیالورونیک که تقریباً معادل ۱۵ گرم در بدن انسان است، با افزایش سن در طول سال‌ها و کاهش تولید آن کاهش می‌یابد. این وضعیت در نهایت باعث ایجاد چین و چروک می‌شود.

به طور کلی نقش هیالورونیک اسید ایجاد تاخیر در تشکیل چین و چروک و اثرات پیری بر پوست می‌باشد.
بنابراین اسید هیالورونیک نه تنها پوست را مرطوب می‌کند، بلکه به لطف این اثر، پوست را جوان می‌کند و ظاهری شاداب و روشن به آن می‌بخشد.

خواص اسید هیالورونیک(Hyaluronic Acid)

در اینجا به برخی از مزایایی که پس از استفاده از اسید هیالورونیک بر روی پوست ایجاد می‌شود، اشاره شده است.

پوست را مرطوب و آبرسانی می‌کند

می‌توانید اسید هیالورونیک را به عنوان یک لیوان بزرگ آب برای پوست خود در نظر بگیرید.  این ماده با نگه داشتن آب تا ۱۰۰۰ برابر وزن مولکولی خود، فورا به پوست نفوذ کرده و رطوبت را تامین می‌کند.  مرطوب کردن، تقریباً مهمترین مرحله مراقبت از پوست و زیبایی آن است، که اسید هیالورونیک ماندگاری طولانی مدتی از آن را فراهم می‌کند.  به خصوص اگر پوست خشکی دارید، با استفاده منظم به رفع بیشتر نیازهای پوستی شما نیز کمک می‌کند.  یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که شرکت کنندگان زنی که از اسید هیالورونیک موضعی به عنوان سرم و کرم استفاده کردند، پس از ۸ هفته استفاده، رطوبت پوستشان تا ۹۶ درصد افزایش یافت.  حفظ تعادل رطوبت پوست نیز از بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری می‌کند.  همچنین می‌تواند تولید بیش از حد سبوم را با مسدود کردن منافذ متعادل کند که مانع از ایجاد آکنه و جوش‌های سرسیاه شود.  به همین دلیل است که وقتی نوبت به انتخاب یک مرطوب کننده برای پوست‌های مستعد آکنه می رسد، محتوای اسید هیالورونیک اغلب مطرح می‌شود.

Hyaluronic Acid یا هیالورونیک اسید چه کاربردهایی برای پوست و زیبایی دارد؟
Hyaluronic Acid یا هیالورونیک اسید چه کاربردهایی برای پوست و زیبایی دارد؟

به سفت شدن پوست کمک می‌کند

با بالا رفتن سن، الاستین پوست تجزیه می‌شود و ممکن است حالت افتادگی روی پوست ایجاد شود.  این تغییرات به خصوص در سن ۲۵ سالگی شروع می‌شود.  با کاهش مقدار کلاژن در پوست ، بروز خطوط ریز هم بیشتر می‌شود.  با استفاده به موقع از محصولات مناسب می‌توانید این افتادگی و خطوط را به تاخیر بیندازید. اگرچه هیالورونیک اسید جایگزین الاستین نمی‌شود، اما می‌تواند به سفت شدن پوست کمک کند. در همان زمان، پوستی که به اندازه کافی مرطوب شده است ممکن است شروع به سفت شدن کند.

خطوط ریز را کاهش می‌دهد

هنگامی که پوست محافظت شده و هیدراته می‌شود، پوست برای هیدراتاسیون مبارزه نمی‌کند، بنابراین تولید سلول‌های پوستی افزایش می‌یابد. این منجر به صاف‌تر و حجیم‌تر شدن سلول‌های پوست می‌شود.  پوست اطراف چشم و دهان یکی از اولین مواردی است که خطوط و چین و چروک‌های ظریف را از خود نشان می‌دهد و حساس‌ترین و نازک‌ترین پوست بدن را به خود اختصاص داده است. بنابراین، مرطوب شدن مداوم این منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.  فراموش نکنید که مرطوب کننده‌های حاوی هیالورونیک اسید را به طور مرتب در طول روز به دور چشم خود بزنید. علاوه بر پوشش دهی این خطوط نازک، می‌تواند از ایجاد خطوط جدید نیز جلوگیری کند.

سد لیپیدی را بهبود می‌بخشد

لایه بالایی پوست از آسیب‌های خارجی بر روی پوست جلوگیری می‌کند. با افزایش سن، سد چربی در لایه بالایی (اسیدهای چرب که در آب حفظ می‌شوند و از ورود مواد محرک به پوست جلوگیری می‌کنند) کند می‌شود.  همه چیز از اشعه ماوراء بنفش خورشید گرفته تا آلودگی محیطی، از رژیم غذایی گرفته تا سبک زندگی، باعث آسیب به پوست می‌شود. این آسیب منجر به بروز خطوط و چین و چروک‌های ظریف، لکه‌های تیره و پوست خشک‌تر می‌شود. اسید هیالورونیک با تقویت موانع طبیعی پوست به جلوگیری از خراب شدن سد چربی در طول زمان کمک می‌کند.

  آموزش تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم)

خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد

هنگامی که سد لیپیدی توسط اسید هیالورونیک تقویت و محافظت می‌شود، پوست بهتر می‌تواند از خود در برابر عوامل محیطی و افزایش سن محافظت کند.  هنگامی که بدن با این سموم مبارزه نمی‌کند، پوست کمتر چروک می‌شود و به مرور روشن‌تر شده و برای مدت طولانی‌تری شاداب می‌ماند.

به بازسازی سلول‌های پوست کمک می‌کند

اگرچه اسید هیالورونیک روند نوسازی سلولی را تسریع نمی‌کند، اما به حمایت از نوسازی سلول‌های پوست نیز کمک می‌کند زیرا شرایط رطوبت اضافی و محافظت از پوست را ایجاد می‌کند. این روند به طور طبیعی منجر به تشکیل سلول‌های سالم‌تر و زیبایی پوست می‌شود. علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان داده‌‌اند که به فرآیند بازسازی بافت کمک می‌کند، که در بهبود زخم‌های پوست نقش دارد و همچنین التهاب را تسکین می‌دهد.

به رفع لکه‌های تیره کمک کند

اسید هیالورونیک همچنین می‌تواند به کاهش و پیشگیری از لکه‌ها و مشکلات رنگدانه‌‌ای که با افزایش سن رخ می‌دهد کمک کند. کارشناسان همچنین می‌گویند که این دستورالعمل باید با ویتامین C تکمیل شود.

تزریق ژل هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid)

هیچ قانونی وجود ندارد که بتوان کمبود هیالورونیک اسید را فقط با عمل جراحی و تزریق ژل(آموزش تزریق ژل لب) جبران کرد. رژیم غذایی نیز برای داشتن اسید هیالورونیک کافی در بدن مهم است. از آنجاییکه اسید هیالورونیک  به طور طبیعی در برخی غذاها یافت می‌شود، در صورت استفاده از این غذاها می‌توان ذخایر این ماده را در بدن حفظ یا حتی افزایش داد. به عنوان مثال، فلفل سبز، لیمو، پرتقال، سیب، موز، هلو، گلابی و فرآورده‌های سویا، سیب زمینی و غذاهای حاوی نشاسته حاوی اسید هیالورونیک هستند. در غذاهای حیوانی مشاهده شده است که حاوی سطوح بالایی از اسید هیالورونیک هستند. همانطور که انسان غلظت بالایی از این اسید را دارا است، اسید هیالورونیک نیز در حیوانات یک بافت عصبی مهم است، بنابراین دریافت این ماده موثره با مصرف غذاهای حیوانی نیز در بهبود پوست انسان بسیار موثر است.

هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid) برای تزریق ژل لب
هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid) برای تزریق ژل لب

با افزایش سن، چربی، ماهیچه، استخوان و پوست صورت ما شروع به نازک شدن می‌کند.  این کاهش حجم باعث می‌شود صورت، خطوط ریز، چین و چروک و لب‌ها گود یا افتاده به نظر برسند. اسید هیالورونیک تزریقی برای کاهش خطوط و چین و چروک، چین‌های صورت و ایجاد ساختار، فریم و حجم در صورت و لب‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از تزریق ژل اسید هیالورونیک را می‌توان بر روی خطوط عمودی بین ابروها و بالای لب‌ها و همچنین در ناحیه نازولبیال اعمال کرد. با این حال، حوزه‌های کاربردی دیگری نیز وجود دارد.

تزریق ژل اسید هیالورونیک به صورت رایج‌ترین عمل زیبایی پوست بعد از تزریق بوتاکس است. علاوه بر این، تزریق اسید هیالورونیک به زانو و داخل مفصلی نیز قابل انجام است.

تزریق اسید هیالورونیک زانو برای افرادی که مشکل کلسیفیکاسیون در این ناحیه دارند اعمال می‌شود.  از آنجایی که از سوزن تیز استفاده می‌شود و می‌توان آن ناحیه را با بی‌حسی موضعی بی‌حس کرد،  تزریق اسید هیالورونیک به زانو بدون درد انجام می‌شود.

میزان ماندگاری تزریق ژل هیالورونیک اسید

با تزریق ژل هیالورونیک اسید در طولانی مدت می توان از کمبود اسید هیالورونیک جلوگیری کرد. از سوی دیگر، دانستن این نکته لازم به ذکر است که در روش تزریق برای اسید هیالورونیک، تغییرات فقط برای ناحیه اعمال شده ایجاد می‌شود و به مقدار بسیار کم روی ظاهر کلی پوست موثر خواهد بود.

نتایج و زمان ماندگاری برای تزریق اسید هیالورونیک صورت از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. محل تزریق، ویژگی های ساختاری فیلر اسید هیالورونیک، سن بیمار و پوست بیمار از عوامل مهم در این مرحله هستند. به عنوان مثال، نتایج روی لب ها ممکن است تا 6 ماه باقی بماند، اما ماندگاری آن در روش های انجام شده بر روی چین های بینی می تواند تا یک سال یا حتی بیشتر برسد. در عین حال تزریق ژل اسید هیالورونیک به گونه ها می تواند تا 24 ماه دوام بیاورد. پس از این مدت، تزریق های بیشتر برای حفظ اثر مطلوب و بهتر بیمار جهت حفظ زیبایی پوست انجام می‌شود.

عوارض جانبی و تداخلات دارویی اسید هیالورونیک

_تجویز خوراکی اسید هیالورونیک بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود و تاکنون هیچ عارضه جانبی در مطالعات علمی مشاهده نشده است.  گزارش شده است که استفاده از تزریق اسید هیالورونیک به ندرت باعث ایجاد حساسیت پوستی می‌شود. البته استفاده طولانی مدت تا ۱ سال در مطالعات علمی آزمایش شده است و هیچ عارضه جانبی گزارش نشده است.

_قبل از اعمال تزریق ژل با اسید هیالورونیک باید بررسی شود که آیا فرد با مشکلات آلرژیک مواجه خواهد شد یا خیر.

_نباید فراموش کرد که اسید هیالورونیک علاوه بر فواید بسیاری که برای سلامتی دارد مضراتی هم دارد.
خارش، مشکلات پوستی، واکنش‌های آلرژیک و تورم برخی از آنها هستند.

_ ایمنی و اثربخشی برای کودکان، افراد باردار یا شیرده ثابت نشده است.  همچنین مشخص نیست که آیا می‌توان آن را در شیر مادر دفع کرد یا خیر.  همین امر در مورد HA به صورت کرم و موضعی نیز صادق است.

_توصیه می‌شود افراد دارای سابقه یا مشکوک به سرطان قبل از استفاده از مکمل‌های اسید هیالورونیک با پزشک خود مشورت کنند.
هیچ تداخل دارویی گزارش نشده است.

نتیجه گیری

همانطور که برای بدن مهم است ویتامین هایی را که از غذاها و نوشیدنی ها دریافت می کنیم پردازش کند، به همان اندازه مهم است که آب، مهمترین منبع رطوبت ما، در بدن حفظ شود، به ویژه برای سلول های پوست. استفاده از اسید هیالورونیک به طور کلی برای این منظور است. یعنی در میان خواص اسید هیالورونیک ، باید بر جنبه حفظ رطوبت آن تاکید شود.
می توانید با خیال راحت محتوای هیالورونیک اسید را در مراقبت و زیبایی پوست خود بگنجانید. بسته به نوع و ویژگی‌ پوستتان، وجود این ماده در محصولات مراقبتی که استفاده می‌کنید ممکن است برای داشتن پوستی نرم‌تر و مرطوب‌تر مفید باشد. در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی، مصرف محصول را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید.


FAQ یا سوالات متداول

هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid) چیست؟

یک گلیکوزامینوگلیکان طبیعی حاوی پلی ساکاریدهای آنیونی و بلند می‌باشد که در بافت همبند بدن یافت می‌شود.

خواص های های هیالورونیک اسید(Hyaluronic Acid) چیست؟

  1. مرطوب کردن پوست
  2. سفت شدن پوست
  3. بهبود سد لیپیدی
  4. بازسازی سلول پوست
بروزرسانی شده در : ژانویه 16, 2023 11:32 ب.ظ
مهسا امانی
مهسا امانی
آرایشگر

مهسا هستم ، مدرس تزریق ژل و بوتاکس و کاشت مو و بلفاروپلاستی و تمامی لاین های آرایشگری و زیبایی.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوالی ندارید؟